Motto Žiarinky: „Radosť rozdávaním rastie.”

Mandolínový súbor Žiarinka z kysuckej obce Nesluša pôsobí od roku 1995. Pomenovanie dostal podľa dominanty obce, vrchu Žiar, týčiaceho sa nad Neslušou.

Vznik súboru súvisí s existenciou podobného súboru existujúceho v Nesluši v šesťdesiatych rokoch. Nadviazať na túto tradíciu sa v roku 1995 rozhodol vtedajší starosta obce, Anton Duriaš. Prispel tým k zviditeľneniu obce a doteraz dal mnohým deťom možnosť zaujímavo využiť ich voľný čas. Oslovil pána Gejzu Klanducha, ktorý bol v svojich sedemdesiatich stále plný energie a entuziazmu a s pomocou ďalších zanietencov založil nový súbor. Prihlásilo sa doň viac ako 50 detí, žiakov základnej školy. Iba máloktoré z nich poznalo noty, netradičnú mandolínu nemal takmer nikto a mnohí ju dovtedy ani len nevideli. Ako základné kamene súboru postačovalo nadanie, láska k hudbe, usilovná práca a vytrvalosť detí a ich vedúcich. Melódiu načal otvorením detských sŕdc husľovým kľúčom, melódiou, ktorá nikdy neznie falošne.

Repertoár súboru je žánrovo rôznorodý. Od ľudových a sakrálnych piesní, cez populárne po vážnu hudbu, napríklad úryvky z opier Verdiho, Bizeta, Offenbacha, W.A.Mozarta, ktorých nácvik na mandolínach si často vyžaduje veľa trpezlivosti.

Počas svojej existencie náš súbor uskutočnil viac ako 250 koncertov na početných miestach doma i v zahraničí. Hrali sme na nejedných podujatiach od výchovných koncertov pre deti a mládež, cez koncerty na rôznorodých príležitostiach, až po pár medzinárodných hudobných festivalov. Medzi najvýznamnejšie patrí niekoľko koncertov v Poľsku, séria koncertov v Srbsku, v Chorvátsku, v okolí nemeckého Hammelbachu, účasť na hudobnom festivale mládeže v Ansbachu v Bavorsku a vystúpenie v pražskej Lucerne.

Úsilie našich detí sa najčastejšie odráža po každom koncerte pri poďakovaniach od zúčastnených poslucháčov, prípadne v ich zážitkoch zapísaných v našej kronike alebo sponzorských príspevkoch. Odmenou je taktiež radosť a vďačnosť rodičov našich detí, ktoré vedia, čo je to zodpovednosť, priateľstvo a, čo príjemne strávený čas v spoločnosti rovnako naladených.

Vedúci súboru musia niekedy obetovať svoj čas, ale vždy radi, pretože deti im to vždy vrátia svojimi úspechmi a životom, v ktorom sa snažia strániť problémov. Podľa ich motta: „Žiadna investícia nie je zbytočná, ak je obetovaná veľkej skupine mladých nadaných ľudí.”

2023  lobobopeterpziarinka.tym.sk